Dedegöl Dağı

2998 metre yüksekliğindedir.

Dedegül doruğu, haritalarda Anamas Dağları adı verilen dağ grubunda yer alır. Söylenceye göre doruğa adını veren gülleri erenlerden sayılan bir “dede” dikmiş, zamanla doruk “dedegül”, dağın genel adı ise “dedegöl” adını almıştır. Doruğun güneyinde “Kara Göl” adı verilen küçük bir göl bulunmaktadır.

Kuzeyinde ise bilimsel anlamda “speleoloji” adı verilen, mağaracılık bilimi literatüründe önemli bir yeri olan, haritalandırma ve keşfi süren “Pınargözü” mağarası bulunmaktadır.

Beyşehir Gölü’nü besleyen kaynaklardan olan Pınargözü Mağarasından çıkan suyun ısısı Ağustos ayında 5,8 derecedir. Dedegöl dağının 1550. metresindeki Pınargözü mağarasına bilinen 6,5 km uzunluğuyla, araştırılması ve girilmesi oldukça zordur (Aygen, 1984). Suyun içinde alabalıklar bulunmaktadır.

Dağın güneyinde “Kartos Suyu” adı verilen bir su kaynağı bulunmaktadır. Kartos Suyu Antalya İli Beşkonak Kasabasında bulunan “Köprülü Kanyon Milli Parkı”na adını veren Köprü Çayının başlangıcıdır.

Yine doruğun kuzeyinde “yayla” adı verilen alanlara yaz aylarında pek çok aile dinlenmek için akın eder. Günümüzde konar-göçer yaşam biçimini bırakarak çekirdek aile olarak yaşayan, pek çoğu Serik (Antalya) nüfusuna kayıtlı bu ailelerin yetişkinleri yaz boyunca çadır kurarak Yörük atalarını ve çocukluklarını anarlar.

Yüzeyi karbonatlı kireç taşı olan masifin kuzey-güney transı (bir önceki kamp alanında gereç bırakmadan kuzey etekten doruğu aşarak güney eteğe inmek) mümkündür. Ancak batı-doğu transı bir çok teknik rotayı aşmayı gerektirir. Aynı bölgede Türkiye Dağcılık Federasyonu 1997 yılında “yaz temel”, 2003 yılında da ileri kaya eğitimi yapmıştır. Dağın tur kayağı ile transı Dünya’da ilk defa 2001 yılı mart ayında Durmuş Uçgun (Türkiye Dağcılık Federasyonu Isparta İl Temsilcisi) tarafından gerçekleştirilmiştir.

2006 yılında Türkiye Mağaracılar Birliği bölgede mağara araştırmalarına yönelik olarak Dedegöl’2006 kodlu bir ekspedisyon gerçekleştirmiş ve bölgedeki mağaraları incelemiştir.Bu ekspedisyona ASKAD, BUMAK, ESMAD üyeleri iştirak etmiştir.

Dağın 2000 metreye kadar olan yüzeyinin sedir ve kızıl çam ormanları, Beyşehir gölünün yukarıdan görüntüsü, dağcı olmayanları da Dedegöl dağının bağımlısı yapacak güzelliktedir.

Dağın kuzey batısında Yaka adı verilen köyle aynı adı taşıyan dört kilometrelik kanyon da mutlaka görülmelidir. Kanyonu su ısısının düşüklüğü sebebiyle ancak yaz aylarında geçme olanağı bulunmaktadır. Yaka kanyonunu baştan sona bitirmek vücudumuzun tamamıyla ıslanmasına neden olur. Kask dışında her hangi bir teknik gereç gerektirmeyen kanyonda ayaklarınızın altından kaçan alabalıkları görebileceğiniz gibi yer yer iki metre enindeki genişlikte ve kelebeklerin uçuştuğu şelalelerde hatırı sayılır görüntüler yakalayabilirsiniz.

Dedegöl Dağı’nda kış tırmanışlarında kazma ve krampon gereklidir. Tırmanış için iki gün ayrılması önerilir. Tur kayağı ile geçiş ve alışılmış tırmanış için Durmuş Uçgun ya da Nurtay Yatman (Türkiye Dağcılık Federasyonu Tur Kayağı Eğitmeni, halen Eğirdir’de doğa sporları malzemeleri satan bir işletmesi ve “Dağcılık” adlı bir kitabı bulunmaktadır.)’dan ayrıntılı bilgi alınabilir.